Czujka liniowa

Czujka liniowa

W przypadku detekcji zjawisk pożarowych szczególnie w obiektach mniejszych i najbardziej powszechnych punktowe czujki dymu lub ciepła stanowią najskuteczniejsze rozwiązanie. Czujki dymu, ciepła bądź łączące kilka cech czujki wielodetektorowe to najefektywniejsze zabezpieczenie. Posiadają właściwy zasięg, dzięki któremu zamontowanie jednej czy maksymalnie paru sztuk w pomieszczeniu zapewnia skuteczne wykrycie zagrożenia.
Problemem staje się niestety detekcja w większych budynkach, o przestrzeniach otwartych bądź pomieszczeniach o wysoko umieszczonych sufitach, takich jak magazyny, hale, obiekty produkcyjne. Zastosowanie czujek punktowych jest w takich obiektach często uciążliwe bądź wręcz niemożliwe. Przy dużej powierzchni, następnym problemem może stanowić wykonanie instalacji kablowej do poszczególnych czujek punktowych, spore ograniczenia w wysokości ich montażu bądź wreszcie koszt prac z tym związany. Czujka liniowa jest w takich sytuacjach najlepszym wyborem. Dzięki niej zapewnimy skuteczną ochronę w nawet największych miejscach.

Czujka liniowa

składa się z dwóch elementów, czyli nadajnika, odbiornika bądź czujki i odpowiedniego lustra – reflektora pryzmowego. Zarówno lustro, tak jak i odbiornik montowane są na przeciwległej ścianie w stosunku do właściwej czujki – nadajnika.
Czujka posiada wewnątrz wskaźnik laserowy który ułatwia wskazanie dokładnego toru optycznego czujki oraz miejsce montażu.
Detekcja w tego typu czujkach znacznie różni się od klasycznych czujek punktowych. Czujki liniowe działają na zasadzie pomiaru pochłoniętego światła wiązki podczerwieni przez produkty spalania, które występują przy zjawiskach pożarowych. Polega to na stałej analizie przezroczystości optycznej powietrza w zakresie między czujką a reflektorem.
W czujkach liniowych czułość określana jest zazwyczaj procentowo. Następuje zmniejszenie światła, które dociera do odbiornika w stosunku do wyemitowanej wiązki. Procentowy stopień czułości ustalony zostaje dla czujki przed jej montażem oraz wynika z odległości, na której dana czujka będzie pracować.

Posiadamy w ofercie systemy sygnalizacji pożaru (SSP) firmy Esser by Honeywell. Dzięki perfekcjonizmowi technicznemu i niezawodności nasze urządzenia sprawdzają się świetnie w każdego rodzaju obiektach. Bez względu na wielkość oraz skomplikowanie niezbędnych do zastosowania rozwiązań technicznych, możemy podjąć się dosłownie każdego zlecenia. Systemy tej marki zdobywają dużą popularność w branży elektronicznych systemów zabezpieczeń a wykorzystywane są w najróżniejszych branżach (np. centra handlowe, hotele, teatry, lotniska, sądy, apartamentowce) oraz w obiektach przemysłowych, (np. magazyny, hale fabryczne, elektrownie), jak i wszędzie tam, gdzie po prostu istnieje możliwość zagrożenia pożarem.
Przemyślane rozwiązania techniczne i łatwość w zamontowaniu, programowaniu sprawiają, że przy doborze systemu ochrony, instalatorzy, użytkownicy końcowi chętnie sięgają po markę Esser by Honeywell.

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku lub kontaktu.