Telewizja przemysłowa w skrócie – system CCTV (ang. closed circuit television) to technologia nadzoru wideo zaprojektowana do monitorowania różnego rodzaju środowisk i zdarzeń. Nazywa się ją obwodem zamkniętym, ponieważ wszystkie jej elementy są ze sobą ściśle połączone.

W przeciwieństwie do telewizji konwencjonalnej, jest to system przeznaczony dla ograniczonej liczby widzów. Obraz z kamer jest przesyłany i transmitowany tylko w centrum odbiorczym.

System może zawierać tylko jedną lub wiele kamer monitorujących, które podłączone są do monitorów wideo lub telewizorów, odtwarzających obrazy zarejestrowane przez kamery. Kamery i rejestratory są zamontowane w określonym miejscu. W nowoczesnym systemie zainstalowanymi kamerami można sterować zdalnie z pokoju kontrolnego za pomocą specjalnej klawiatury sterującej. W ten sposób można skonfigurować takie parametry jak: panoramowanie, ogniskowanie, pochylenie i zbliżenie.  Tego typu kamery nazywane są PTZ (pan-tilt-zoom).

Systemy CCTV mogą działać w sposób ciągły lub tylko w razie potrzeby monitorowania określonego zdarzenia. Bardziej zaawansowana forma telewizji przemysłowej, wykorzystująca cyfrowe rejestratory wideo (DVR), zapewnia nagrywanie przez wiele lat, z różnymi opcjami jakości i wydajności oraz dodatkowymi funkcjami (takimi jak wykrywanie ruchu i powiadomienia e-mail).

System CCTV obejmuje także noktowizor oraz detektor ruchu. W ten sposób, personel technicznych obsługujący CCTV dostaje ostrzeżenie, gdy coś porusza się przed kamerami. Kamery najnowszej generacji- kamery IP, posiadające megapikselowe czujniki obrazu mogą rejestrować obraz i zapisywać go w podłączonym do sieci urządzeniu pamięci masowej, ale mogą też działać i nagrywać zupełnie niezależnie na zdecentralizowany system przechowywania danych.

Główne elementy systemu CCTV: 

  • Kamery,  to urządzenia, które rejestrują obraz danego miejsca.

  • Monitor, to zewnętrzny element, który pozwala odtworzyć obrazy zarejestrowane przez kamerę.

  • Nośnik transmisji obrazu. Odnosi się do sposobu, w jakim przesyłany jest obraz. Może być on przesyłany kablem koncentrycznym lub  przewodem sygnałowym- skrętką (zwykle stosowany przy podłączaniu komponentów na większe odległości).

  • PVR (Personal Video Recorder)-  to urządzenie elektroniczne, które nagrywa wideo w formacie cyfrowym na dysk.

  • Obejmuje on również urządzenia systemu nadzoru wideo CCTV, takie jak: lampy na podczerwień, czujniki zmierzchu, pozycjonery, teleobiektywy, inteligentna analiza wideo

NAJWAŻNIEJSZE ZAŁOŻENIA TELEWIZJI PRZEMYSŁOWEJ

Głównym celem instalacji tego systemu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Obecnie pojęcie telewizji przemysłowej zostało w dużej mierze zastąpione przez monitoring wizyjny.  Początkowo system monitoringu stosowany był głownie w obiektach przemysłowych  jako środek nadzoru nad danym obiektem. Jego celem była prewencja kradzieży i drobnych wykroczeń.

Jednak w miarę rozwoju społeczeństwa konsumpcyjnego, system ten zainstalowano w większości miejsc publicznych: takich jak banki,  restauracje, centra handlowe, dworce i główne ulice miasta.

 

ZASTOSOWANIE SYSTEMU CCTV:

1) Monitoring wizyjny jako narzędzie prewencji kryminalnej i sposób na  zapobieganie przestępstwom:

  • Obecność kamer powoduje, iż potencjalni sprawcy w obawie przed zidentyfikowaniem i schwytaniem nie decydują się na popełnienie potencjalnego przestępstwa.

  • Nagranie z monitoringu często służy ujęciu przestępcy lub wyjaśnieniu okoliczności danego zdarzenia, dlatego też rozpowszechnione jest jego użycie w wielu rozprawach karnych i cywilnych.

2) Współpraca z innymi systemami bezpieczeństwa:

  • System CCTV może stanowić element systemu SMS ( security managment system- system zarządzania obiektu), który integruje wszystkie systemy bezpieczeństwa danego obiektu. W ten sposób system CCTV pomaga służbom ochrony i personelu technicznego odpowiednio szybko zareagować  w sytuacjach kryzysowych takich jak: pożar, awaria czy też włamanie.

3) Monitorowanie ruchu miejskiego autostradowego.

  • Wiele miast i sieci autostrad ma rozbudowane systemy monitorowania ruchu, wykorzystujące telewizję przemysłową do przekazywania informacji o wypadkach i incydentach drogowych oraz wykrywania korków.

  • Ponadto, kamery te służą również do monitorowania warunków atmosferycznych na drodze.

4) Zwiększenie bezpieczeństwa w transporcie publicznym:

  • System CCTV w środkach transportu publicznego, informuje odpowiednie służby o zaistnieniu ewentualnego przewinienia lub przestępstwa. Co sprawia, iż  policja jest w stanie szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia.