Wiele osób przed dokonaniem zakupu rozważa kwestie ceny oraz jakości. Kierowani doświadczeniem odrzucamy najtańsze oraz najprostsze rozwiązania, obawiając się, że nie spełnią naszych oczekiwań i będą powodem kolejnych wydatków. Poszukujemy rozwiązań optymalnych, dających gwarancję jakości przy niewygórowanej cenie. Czy w podobny sposób powinniśmy podchodzić do kwestii wyboru rozwiązań w zakresie systemów przywoławczych instalowanych w szpitalach? Z całą pewnością tak. Biorąc pod uwagę okres użytkowania szpitala – liczony w dekadach – powinniśmy stosować rozwiązania nowoczesne, które pomimo upływu czasu nie będą się starzeć technicznie. Ważne jest, aby podobne podejście wykazywały osoby na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego: inwestorzy, projektanci, wykonawcy, urzędnicy odpowiedzialni za finansowanie inwestycji.

Ackermann by Honeywell od blisko 40 lat tworzy urządzenia nowoczesne, często określające kierunki  rozwoju w dziedzinie systemów przywoławczych. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, które mogą pracować wspólnie,  pozwalając na właściwy dobór urządzeń do wymagań klienta. Kilka z nich zostanie opisanych poniżej.

Struktura

Przejrzysta struktura systemu pozwala na łatwe i szybkie projektowanie. Na wspólnej magistrali mogą pracować zarówno urządzenia udostępniające funkcje komunikacji głosowej, jak i te bez audio. Sieć kontrolerów możemy budować w oparciu o różne typy światłowodów, w zależności od wymaganej odległości. Najnowszy firmware kontrolerów pozwala także na połączenie kontrolerów poprzez sieć IP. W systemie każdy moduł jest rozpoznawany indywidualnie, co w połączeniu z możliwością utworzenia do 250 grup logicznych, daje duże możliwości tworzenia logicznych połączeń pomiędzy nimi, w celu zarządzania przesyłaniem wezwań.

Interfejsy

Poprzez zastosowanie interfejsów zapewniamy możliwość integracji z systemem DSO oraz SSP. Możliwe jest więc przesyłanie sygnałów audio z DSO do systemu przywoławczego oraz wyświetlanie odpowiednio przekonwertowanych tekstów alarmowych z systemu sygnalizacji pożaru. Protokół ESPA 4.4.4 oraz interfejs audio ISDN pozwalają na integrację z wybranymi systemami telekomunikacyjnymi.

Elementy systemu

Każde urządzenie w systemie zostało wyposażone w pamięć EEPROM przechowującą firmware. Aktualizacji oprogramowania wszystkich elementów możemy dokonać z jednego punktu. Dzięki aktualizacjom system nie będzie starzał się technicznie i będzie nadążał za zmieniającymi się wymaganiami lub przepisami. Proponowany design najnowszych korytarzowych lamp sygnalizacyjnych pasuje do każdego wnętrza. W module elektroniki zaimplementowano wiele najnowszych funkcji, oczywiście wszystkie są zgodne z normami DIN VDE w zakresie systemów przywoławczych. W stosunku do poprzednich modeli, całkowicie zmieniono podejście do kwestii instalacyjnych. Podstawa lampy została wyposażona w zaciski, a samą lampkę z modułem elektronicznym montujemy w gniazdach przeznaczonych do tego celu. Zapewniona jest szybkość montażu i czytelność połączeń w samej podstawie lampy. Najbardziej interesującą funkcją dla osób uruchamiających system jest możliwość zdalnego pomiaru napięcia zasilającego na wszystkich lampkach, a także inne funkcje zdalnej diagnostyki. W porównaniu z koniecznością ręcznego sprawdzenia napięcia woltomierzem w każdej lampce, zdalny pomiar daje olbrzymie oszczędności czasu.

 

Stacja pielęgniarska

Moduły łóżkowe

Są one instalowane w medycznych jednostkach zasilających (panelach nadłóżkowych) ewentualnie tradycyjnie natynkowo lub podtynkowo. W zależności od potrzeb możemy stosować moduły z komunikacją audio lub bez takiej komunikacji. Komunikacja audio zapewnia pacjentom większe poczucie komfortu, skracając czas od wezwania do pierwszego kontaktu z personelem. Nie jest to jednak jedyna korzyść. Kasowanie wezwań z dyżurki pozwala wyeliminować potrzebę przejścia personelu z dyżurki do pokoju pacjenta, w celu skasowania alarmu. W każdym takim przypadku personel zyskuje kilka minut. W skali jednego wezwania niewiele, ale w skali całego miesiąca oraz kilku oddziałów, ten czas może być liczony w dziesiątkach godzin.

 

 

Moduły  łóżkowe magnetyczne

 

Wyposażenie specjalne

W szpitalu przebywają pacjenci o różnym stanie zdrowia, który nie zawsze pozwala im na użycie standardowego przycisku na manipulatorze. Aby im pomóc powstała seria urządzeń specjalnych. Przykładem tu będzie wyzwalacz aktywowany dmuchnięciem. Elastyczna rurka z wymiennym ustnikiem może zostać umiejscowiona w dogodnej dla pacjenta pozycji.

Technologia RFID

Na zainteresowanie zasługuje także technologia kart zbliżeniowych RFID dostępna w tym systemie. Wiele systemów rejestruje zdarzenia i pozwala odszukać informację np. kiedy został skasowany alarm. Ackermann jednak idzie o krok dalej. W przypadku zastosowania kart RFID zapisujemy również informację, kto skasował alarm. Karty zapewniają więc personalizację zdarzeń systemowych. Karty można przydzielić również urządzeniom medycznym, aby łatwo zlokalizować je w szpitalu. Do lokalizacji osób oraz urządzeń udostępniony jest specjalny moduł w oprogramowaniu. Personalizacja pozwala także sterować wezwaniami i przekazywać je dokładnie do osób, które powinny ją otrzymać, i do miejsca, w którym osoby te aktualnie przebywają. Karty mogą być także użyte jako kontrola dostępu. Służą do tego moduły przekaźnikowe zainstalowane w lampkach.

Terminal pokojowy

Podsumowanie

Przedstawione rozwiązania są jedynie fragmentem możliwych opcji oraz konfiguracji. Bogata lista referencyjna potwierdza, że każdy obiekt może zostać objęty systemem marki Ackermann by Honeywell. Nowoczesne urządzenia umożliwiające wymianę oprogramowania zawartego w ich pamięci, powodują, że przedłuża się czas ich technologicznej przydatności. Wymiana oprogramowania w urządzeniach pięcioletnich sprawia, że nie będą się różniły funkcjonalnie od modeli najnowszych. System pozostanie nowoczesny przez wiele lat. Należy dodać, iż wśród możliwych konfiguracji systemu znajdziemy również takie, które z pewnością można uznać za optymalne z punktu widzenia użytkownika. Pozwolą na realizację zawansowanych funkcji, przy budżecie jaki najczęściej jest dostępny w naszych realiach na realizację podobnych inwestycji. Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.