Systemy Automatyki Budynkowej i Systemy Zarządzania Budynkiem BMS

System automatyki budynkowej wraz z systemem zarządzania budynkiem BMS stanowią ważną część infrastruktury obiektu, która odpowiada za efektywne sterowanie jego instalacjami technicznymi i optymalizację zużycia w nich energii. W skład instalacji BMS wchodzą, między innymi:

 • urządzenia pomiarowe i wykonawcze tzw. aparatura obiektowa,
 • sterowniki odpowiedzialne za sterowanie BMS i monitorowanie instalacji technicznych,
 • system nadrzędny BMS.

Zadaniem systemu BMS w inteligentnych budynkach jest scalenie autonomicznych systemów, odpowiedzialnych za pracę instalacji budynkowych w spójną całość. Dzięki temu możliwe jest efektywne zarządzanie całym obiektem lub nawet kilka obiektami z jednego miejsca.

Oferujemy Państwu (oraz pomagamy w doborze) kompletnych systemów automatyki i systemów BMS znanych ii cenionych producentów -. marek Honeywell-BMS, CentraLine, SBC (SAIA), Trend. W naszej ofercie dostępne są otwarte systemy automatyki BMS, które bazują na uniwersalnym oprogramowaniu strukturalnym Niagara oraz systemy, które funkcjonują opierając się na sterownikach PLC (Programmable Logic Controller).

Systemy Automatyki Budynkowej i Systemy Zarządzania Budynkiem BMS – funkcje

Nowoczesne budynki wyposażone są w rozliczne i bardzo złożone instalacje techniczne. Chcąc zapewnić gwarancje ich efektywnej i bezproblemowej pracy należy zaopatrzyć się w system automatyki budynkowej wraz z systemem BMS.

Instalacja BMS – co to jest?

Podstawowym zadaniem systemu automatyki w tym kontekście jest kontrola parametrów pracy poszczególnych instalacji technicznych w obiekcie, co pozwala na poprawę odczuwanego komfortu, przebywających w nim ludzi. Dodatkowo zbiera on także informacje o występujących w obrębie instalacji problemach lub awariach. System BMS w budynku spaja z kolei wszystkie autonomiczne instalacje techniczne w jedną całość, dzięki czemu zarządzanie obiektem lub obiektami możliwe jest nie tylko z jednego miejsca, ale także staje się bardziej oszczędne i efektywne.

sterowniki BMS

 

Instalacje techniczne nadzorowane przez system automatyki budynkowej i BMS

System automatyki budynkowej i BMS może czuwać nad pracą wielu instalacji, w tym: mechanicznych HVAC, elektrycznych i technicznych.

W skład instalacji HVAC, którymi można sterować przez BMS, wchodzą między innymi instalacje:

 • ogrzewania,
 • chłodu,
 • wentylacji,
 • klimatyzacji,
 • wodne i kanalizacyjne.

System BMS nadzoruje także i zarządza pracą instalacji elektrycznych – np. oświetlenia. Dodatkowo monitoruje zużycie mediów, odpowiada za instalację tzw. Healthy Buildings, ograniczając ślad węglowy i spełniając rozliczne funkcje typu smart home. Niejednokrotnie system BMS stanowi również platformę do integracji rozwiązań z obszaru systemów zabezpieczeń technicznych.

Peryferia BMS

 

System automatyki budynkowej i BMS – budowa

W skład systemu automatyki budynkowej i BMS wchodzi:

 • aparatura obiektowa – przetworniki, czujniki pomiarowe, liczniki, armatura regulacyjna, siłowniki,

 • urządzenia automatyki budynkowej: do sterowania BMS, monitorowania i integracji instalacji – m.in. sterowniki, moduły wejść/wyjść, karty komunikacyjne, panele z wyświetlaczami HMI,

 • system zarządzania budynkiem BMS – działający na bazie oprogramowania do zarządzania i monitoringu systemów technicznych w tym mediów. System nadzoru BMS może zawierać także moduły programowe służące do optymalizacji zużycia energii, nadzoru nad zagrożeniami pandemicznymi tzw. instalacje zdrowego budynku, generowania raportów i rozliczeń, analizy śladu węglowego, zarządzania pracą serwisu, analityki i usług w chmurze.

System automatyki budynków i BMS w ofercie Draftel

Nasza firma oferuje Państwu systemy automatyki budynkowej i BMS z portfolio grupy Honeywell: CentraLine, SBC (SAIA), Trend. W skład naszej oferty wchodzą:

 • aparatura obiektowa,
 • urządzenia do sterowania i monitorowania,
 • nadrzędne oprogramowanie BMS wraz z opcjami.

Pomagamy w doborze najbardziej optymalnego rozwiązania, opracowaniu koncepcji na etapie projektowym oraz przygotowujemy ofertę. Udzielamy l pełnego wsparcia w rozmowach i kontaktach z Inwestorami, Generalnymi Wykonawcami.

Poszukujesz systemu automatyki budynkowej? Zapraszamy do kontaktu.