Systemy Automatyki Budynkowej i Systemy Zarządzania Budynkiem BMS

System automatyki budynkowej wraz z systemem zarządzania budynkiem BMS stanowią ważną część infrastruktury budynku odpowiedzialną za efektywne sterowanie instalacjami technicznymi w obiekcie i optymalizację zużycia energii. W skład instalacji BMS wchodzą, między innymi, urządzenia pomiarowe i wykonawcze tzw. aparatura obiektowa oraz sterowniki odpowiedzialne za sterowanie i monitorowanie instalacji technicznych wraz system nadrzędnym BMS. Zadaniem systemu BMS jest połączenie autonomicznych systemów odpowiedzialnych za pracę poszczególnych instalacji budynkowych w jedną całość. Pozwala to efektywnie zarządzać całym obiektem lub obiektami z jednego miejsca.

Oferujemy Państwu i pomagamy w doborze kompletnych systemów automatyki i systemy BMS takich marek jak Honeywell, CentraLine, SBC (SAIA), Trend. W naszej ofercie dostępne są otwarte systemy automatyki, oparte na uniwersalnym oprogramowaniu strukturalnym Niagara oraz systemy bazujące na sterownikach PLC (Programmable Logic Controller).

 

 

Systemy Automatyki Budynkowej i Systemy Zarządzania Budynkiem BMS (Building Management System)

Nowoczesne budynki wyposażone są w szereg złożonych instalacji technicznych. Aby zapewnić ich bezproblemową i efektywną pracę potrzebny jest system automatyki budynkowej wraz z systemem BMS. Zadaniem systemu automatyki jest kontrola parametrów pracy poszczególnych instalacji technicznych w obiekcie w celu poprawy komfortu przebywających w nim ludzi. Kolejne zadanie polega na zbieraniu informacji o występujących problemach lub awariach w tych instalacjach. System BMS spaja wszystkie autonomiczne zaawansowane systemy (instalacje) techniczne w jedną całość, co pozwala efektywnie i w sposób oszczędny zarządzać całym obiektem lub obiektami z jednego miejsca.

 

Jakie są podstawowe instalacje techniczne nadzorowane przez system?

System automatyki budynkowej i BMS czuwa nad pracą wielu instalacji mechanicznych HVAC, elektrycznych i technicznych występujących w obiekcie.

W skład instalacji HVAC, nadzorowanych przez BMS, wchodzą między innymi instalacje ogrzewania, chłodu, wentylacji i klimatyzacji, instalacje wodne i kanalizacyjne, etc. Ponadto BMS nadzoruje i zarządza pracą instalacji elektrycznych w tym oświetlenia. Monitoruje zużycie mediów, odpowiada za instalację zdrowego budynku tzw. Healthy Buildings, minimalizuje ślad węglowy, etc. Bardzo często system BMS stanowi również platformę do integracji rozwiązań z zakresu systemów zabezpieczeń technicznych.

 

Z jakich elementów składa się system automatyki budynkowej i BMS?

W skład kompletnego systemu automatyki budynkowej i BMS wchodzi:

  • aparatura obiektowa w tym przetworniki, czujniki pomiarowe, armatura regulacyjna, siłowniki, liczniki, etc.

  • urządzenia automatyki budynkowej: do sterowania, monitorowania i integracji instalacji w tym sterowniki, moduły wejść/wyjść, karty komunikacyjne, panele z wyświetlaczami HMI, etc.

  • nadrzędny systemu nadzoru BMS na bazie oprogramowania do zarządzania i monitoringu systemów technicznych w tym mediów. Opcjonalnie nadrzędny system nadzoru BMS może zawierać moduły programowe do optymalizacji zużycia energii, nadzoru nad zagrożeniami pandemicznymi tzw. instalacje zdrowego budynku, tworzenia złożonych raportów i rozliczeń, analizy śladu węglowego, zarządzania pracą serwisu, analityki i usług w chmurze, etc.

System automatyki budynków i BMS w ofercie Draftel

Nasza firma oferuje Państwu systemy automatyki budynkowej i BMS zawierające portfolio grupy Honeywell: CentraLine, SBC (SAIA), Trend. W zakres oferty wchodzi aparatura obiektowa, urządzenia do sterowania i  monitorowania, nadrzędne oprogramowanie BMS wraz z opcjami. Pomagamy w optymalnym doborze rozwiązania i opracowaniu koncepcji na etapie projektowym oraz w przygotowaniu ofert. Wspieramy w rozmowach i kontaktach z Inwestorami, Generalnymi Wykonawcami, etc

Poszukujesz systemu automatyki budynkowej? Zapraszamy do kontaktu.