Systemy sygnalizacji pożaru

Systemy sygnalizacji pożarowej są jednym z ważniejszych systemów instalowanych w budynkach. Ich rolą jest przede wszystkim ochrona mienia, życia i środowiska naturalnego przed ich uszkodzeniem w wyniku pożaru.

Oczywiście systemy sygnalizacji pożaru nie zapobiegną powstaniu pożaru – ich zadaniem jest jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby o zaistniałym zagrożeniu. W budynkach, w których zlokalizowane są centrale pożarowe, mamy możliwość podjęcia szybszego działania na wypadek wystąpienia niszczycielskiego żywiołu, a co za tym idzie minimalizowanie strat i jego skutków. 

Jest to więc bardzo istotne, by coraz większa liczba obiektów była dostosowywana do wymagań przepisów ochrony przeciwpożarowej, a nowo powstające, w zależności od przeznaczenia i ważności, posiadały zainstalowany system alarmu pożarowego

Jak działają systemy alarmu pożarowego?

Nowoczesne systemy sygnalizacji pożarowej pozwalają w sposób bardzo efektywny wykryć zagrożenie. Zdiagnozowanie pożaru w  budynku w bardzo wczesnej fazie rozwoju jest ważne dla zminimalizowania strat do minimum – podejmując szybko działania zwalczające żywioł mamy większe szanse uratować większość dobytku. Systemy sygnalizacji pożarowej umożliwiają także integrację innych urządzeń i systemów, które mają wpływ na zwiększenie ogółu bezpieczeństwa pożarowego obiektu.

Zadania, które są stawiane nowoczesnym systemom sygnalizacji pożaru, nie ograniczają się już tylko do bezpośredniego wykrywania zagrożeń, ale również mają one na celu w pełni automatyczne podjęcie odpowiednich kroków, które zminimalizują, jak też ograniczą rozprzestrzenianie się ognia i zjawisk mu towarzyszących, na pozostałe strefy obiektu.

Urządzenia te wykorzystywane są również do monitorowania innych, autonomicznych systemów współpracujących z systemami bezpieczeństwa pożarowego

Sygnalizacja pożarowa w ofercie Draftel

Dzięki takim markom jak Esser, Univario, Vesda Polska , Cerberus Siemens, możemy namierzać i jak najszybciej zapobiegać stratom oraz zapewnić ochronę zdrowia i życia w Państwa budynkach. Czujka liniowa, optyczna, temperaturowa lub wielosensorowa są podłączane do mikroprocesorowej centrali, sprawnie i precyzyjnie lokalizując pożar.

Dzięki tak szerokiej gamie detektorów można efektywnie dostosować sposób ochrony do rodzaju zgromadzonych w chronionym obiekcie przedmiotów bądź magazynowanych artykułów, które mają różny proces spalania. Stosowane w systemie sygnalizacji pożarowej sensory same wykonują diagnozę i dopasowują się do warunków otoczenia (np. w rejonach o dużym zadymieniu, zapyleniu itp.), jak również same zgłaszają potrzebę konserwacji.

Współczesne, mikroprocesorowe centrale pożarowe spełniają wszystkie, najwyższe  standardy bezpieczeństwa w zakresie dozoru przeciwpożarowego. Konstrukcja centrali umożliwia rozbudowę w każdej chwili, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Nasza firma oferuje Państwu produkty takich firm jak Esser by Honeywell, Siemens Cerberus, Univario, Vesda.

czujka liniowa

Czujka punktowa – najważniejsza składowa systemu alarmu pożarowego

Czujka punktowa – najważniejsza składowa systemu alarmu pożarowego

W przypadku wykrycia zjawisk pożarowych w obiektach mniejszych i najbardziej powszechnych punktowe czujki dymu stanowią najskuteczniejsze rozwiązania. Czujki dymu, czujki ciepła lub łączące kilka cech czujki wielodetektorowe stanowią najefektywniejsze sposoby zabezpieczenia przestrzeni obiektu. Posiadają one odpowiedni zasięg, dzięki któremu zamontowanie jednej czy maksymalnie kilku sztuk w pomieszczeniu zapewnia skuteczną detekcję zagrożenia.

Problemem staje się jednak detekcja w większych budynkach, o przestrzeniach otwartych lub pomieszczeniach o wysoko umieszczonych sufitach, takich jak hale, obiekty produkcyjne, magazyny. Zastosowanie czujek punktowych jest w nich często uciążliwe bądź wręcz niemożliwe. Przy dużej powierzchni, kolejny problem może stanowić wykonanie instalacji kablowej do poszczególnych czujek punktowych, ograniczenia w wysokości ich montażu czy wreszcie koszt prac z tym związany. Czujka liniowa jest w takich przypadkach najlepszym wyborem. Dzięki niej zapewnimy ochronę w nawet największych budynkach.

Czujka liniowa składa się z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika bądź czujki oraz odpowiedniego lustra – reflektora pryzmowego. Zarówno lustro, jak i odbiornik montowane są na przeciwległej ścianie w stosunku do samej czujki – nadajnika.

Czujka przeciwpożarowa posiada wewnątrz wskaźnik laserowy ułatwiający wskazanie dokładnego toru optycznego czujki oraz miejsce montażu. Detekcja w tego typu czujkach różni się od klasycznych czujek punktowych. Czujki liniowe działają na zasadzie pomiaru pochłoniętego światła wiązki podczerwieni przez produkty spalania występujące przy zjawiskach pożarowych. Polega to na nieprzerwanej analizie przezroczystości optycznej powietrza w zakresie pomiędzy czujką a reflektorem.

W czujkach liniowych czułość określana jest procentowo. Następuje zmniejszenie światła, które dociera do odbiornika w stosunku do wiązki wyemitowanej. Procentowy stopień czułości zostaje ustalony dla czujki przed jej montażem i wynika z odległości, na której dana czujka będzie funkcjonować.

System sygnalizacji pożaru Esser by Honeywell w ofercie Draftel

Posiadamy w ofercie systemy sygnalizacji pożarowej firmy Esser by Honeywell. Dzięki perfekcjonizmowi oraz niezawodności technologicznej nasze urządzenia sprawdzają się w każdego rodzaju obiektach. Bez względu na wielkość oraz poziom skomplikowania koniecznych do zastosowania rozwiązań technicznych, możemy podjąć się każdego zlecenia. Systemy sygnalizacji pożaru Esser zdobywają coraz większą popularność w branży elektronicznych systemów zabezpieczeń i wykorzystywane są w najróżniejszych branżach (np. centra handlowe, teatry, hotele, lotniska, sądy, apartamentowce) oraz w obiektach przemysłowych, (np. hale fabryczne, elektrownie, magazyny), jak i wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zagrożenia pożarem.

Przemyślane rozwiązania techniczne oraz łatwość w zamontowaniu i programowaniu sprawiają, że przy doborze systemu ochrony, instalatorzy oraz użytkownicy końcowi chętnie sięgają po markę Esser by Honeywell.

Inteligentne i bezpieczne systemy alarmu pożarowego Cerberus Siemens 

Dzięki systemowi bezpieczeństwa Cerberus Siemens nasi klienci zyskują niezawodność oraz możliwość zapobiegnięcia ogromnym stratom związanych z pożarem.

Główne cechy systemu pożarowego firmy Siemens to:

  • Niepowtarzalne funkcje bezpieczeństwa, funkcjonalność w trybie czuwania, tryb uszkodzeniowy itd. – Centrale pożarowe Cerberus łączą w sobie najnowszą technologię z wysokimi standardami bezpieczeństwa.
  • Czujki pożarowe Cerberus zwiększają bezpieczeństwo dzięki inteligencji rozproszonej – istotne decyzje podejmowane są na miejscu, w czujce.
  • Funkcja trybu uszkodzeniowego jest wdrożona w cały system, umożliwiając wykrywanie, alarmowanie i sterowanie. Czujki te oferują wyjątkową niezawodność detektorowania i odporność na fałszywe alarmy w każdym środowisku.

Rozwiązania detekcyjne SECURITON. Czujki aspiracyjne SecuriRAS ASD.

Zasysające czujniki dymu firmy Securiton najdokładniejsze i najbardziej niezawodne systemy wczesnego ostrzegania przed pożarami. Seria detektorów SecuriRAS ASD zachwyca swoimi niezrównanymi możliwościami. Opracowane w Szwajcarii i wyprodukowane w Niemczech, detektory są szczególnie niezawodne i wytrzymałe. Dzięki swojej wyrafinowanej technologii wykrywania, mogą natychmiast wykrywać rozpoczynające się pożary. Niezależnie od tego, czy chodzi o szafy IT, hale produkcyjne czy duże mroźnie, Securiton oferuje idealne rozwiązanie przeciwpożarowe spełniające wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Detektory SecuriRAS ASD są dostępne w trzech modelach, przy czym główną różnicą między nimi jest maksymalny możliwy obszar monitorowania. Oznacza to, że ochrona bez kompromisów jest teraz jeszcze bardziej opłacalna w małych pomieszczeniach. Wszystkie czujki można bezproblemowo zintegrować z systemem wykrywania pożaru, a dzięki solidnej konstrukcji są niezwykle trwałe.

ASD 535 to flagowy model gamy detektorów SecuriRAS ASD. Może monitorować powierzchnię do 5760 metrów kwadratowych. Czujka, dostępna jako urządzenie jednoczujnikowe i dwuczujnikowe, niezależnie analizuje przepływ powietrza z jednej lub dwóch rur próbkujących. Dzięki temu zasysający czujnik dymu niezawodnie wykrywa wszelkie odchylenia w przepływie powietrza i wykrywa wszelkie pęknięcia lub blokady w rurach próbkujących. Do każdego czujnika dymu można podłączyć do 400 metrów rury zasysającej z maksymalnie 120 otworami zasysającymi. Ponad 400 Pa zasysanego podciśnienia generuje niezbędną moc, co oznacza, że ASD 535 ma jeden z najmocniejszych wentylatorów na rynku.

SecuriRAS ASD 532 służy do niezawodnego monitorowania małych i średnich obszarów i obiektów. Ma te same specyfikacje techniczne co ASD 535, ale z tylko jedną rurą zasysającą i bardziej kompaktowym wentylatorem. Każdy, kto zna ASD 535, znajdzie zastosowanie mniejszego detektora  ASD 532. Konfiguracja i konserwacja czujki odbywa się w ten sam prosty sposób.

ASD 531 jest mały, ale niezwykle wydajny. Podobnie jak w przypadku dwóch większych modeli z serii SecuriRAS ASD, jest on również wyposażony w wypróbowaną i przetestowaną czujkę HD z LVSC (komora dymu o dużej objętości). Jego wyjątkowa czułość zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w połączeniu z imponująco długą żywotnością. ASD 531 skutecznie ignoruje poszczególne czynniki zakłócające dzięki opatentowanemu filtrowi kurzu i zanieczyszczeń.

Systemy sygnalizacji pożaru Univario

Czujki Univario są inteligentnymi, przemysłowymi czujkami pożaru. Sterowane mikroprocesorem gwarantują solidną obudowę i technologię montażu. Są przeznaczone nawet dla najtrudniejszych warunków pracy. Można je stosować w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, w sąsiedztwie obiektu chronionego lub z większych odległości. Ponadto można je używać w wysoce zanieczyszczonych warunkach przemysłowych.

Ochrona przeciwpożarowa od Vesda Polska

Systemy Vesda Polska  chronią na całym świecie miliony inwestycji – to urządzenia tej firmy zapewniają im stabilne funkcjonowanie i bezpieczeństwo. Ochrona przeciwpożarowa  to głównie ochrona życia ludzkiego oraz mienia. Ochrona magazynów, detekcja dużych przestrzeni, ochrona w trudnych warunkach atmosferycznych to zadania, które należy powierzyć najlepszemu systemowi, wyposażonemu w możliwość zasysania powietrza z terenu monitorowanego, jak system przeciwpożarowy Vesda Polska.

Oferuje on detekcję dymu – w sposób ciągły pobiera do analizy powietrze ze strefy pożarowej w celu stwierdzenia obecności dymu. Do zasysania powietrza służy pompa ssąca, dzięki której system Vesda Polska nie jest zależny od obecności w pobliżu detektora prądów powietrza. Zapewnia to skuteczną pracę systemu w każdych warunkach – od bardzo intensywnej wymiany powietrza, aż po jej brak.

Są Państwo zainteresowani tego rodzaju rozwiązaniami? Zapraszamy do kontaktu oraz do naszej siedziby głównej! Polecamy także inne produkty dostępne w naszej ofercie – m.in. systemy przyzywowe i specjalne oraz systemy kontroli dostępu.

Zapraszamy do kontaktu oraz do naszej siedziby głównej!