Szeroką ofertę systemów zabezpieczeń i instalacji niskoprądowych poszerzyliśmy o Systemy Zarządzania Budynkiem (Building Management Systems)

Rozwój instalacji technologicznych przyczynił się do rozszerzenia funkcjonalności i możliwości tych systemów. Z czasem zaczęliśmy wykorzystywać je do automatycznego sterowania różnymi odbiornikami. Stosowaliśmy proste układy oparte na stycznikach i przekaźnikach, a później na układach elektronicznych. Zbudowane na takich zasadach systemy działały od siebie niezależnie, a zastosowanie różnych rozwiązań i standardów powodowały iż instalacja, integracja i konserwacja były kosztowne i problematyczne. Systemy Zarządzania Budynkiem (BMS) znalazły tutaj miejsce dla siebie.

W dzisiejszych czasach poza tradycyjnymi instalacjami montowane są również systemy które możemy podzielić na trzy grupy:

  • EMS – Energy Management Systems – Kontrolują zużycie energii i mediów
  • SMS – Security Management Systems – Nadzorujące systemy bezpieczeństwa
  • BMS – Building Management Systems – Zarządzanie budynkiem.
sterowniki BMS

sterowniki BMS

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane Systemy Zarządzania Budynkiem (BMS) pozwolą na m.in.:

  • Monitorowanie i sterowanie poszczególnymi elementami systemów
  • Diagnostykę systemów
  • Zmianę parametrów pracy elementów
  • Definiowanie harmonogramów i scenariuszy
  • Optymalizować zużycie energii

Systemy Zarządzania Budynkiem (BMS) – nazywane również BACS (z ang. Building Automation and Control System) bazują na mikrokontrolerach, tzw. węzłach sieciowych, oraz interfejsach sieciowych. Rozproszone w budynku moduły, połączone są ze sobą magistralą. Każdy węzeł sieciowy przetwarza informacje lokalnie na podstawie danych zebranych z wejść (sensorów). To właśnie sensory są podstawowymi źródłami informacji o parametrach pracy poszczególnych urządzeń, obecności użytkowników, stanie otwarcia okien itp. Sensory przekazują również do systemu takie informacje jak np. temperatura, opady deszczu, siła wiatru, jakość powietrza i nasłonecznienie.  Elementy wykonawcze to urządzenia, które umożliwiają realizowanie funkcji użytkowych, np. sterowanie grzejników, rolet, pomp czy włączanie i wyłączanie obwodów oświetleniowych.

Opisując po krótce proponowane rozwiązania, zapraszamy do śledzenia naszego profilu na portalu Facebook oraz zaglądania na naszą strone. Postaramy się Państwu przybliżyć zasady działania jak i rozwiązania oferowanych przez nas systemów.

Oferując naszym Partnerom współpracę w dziedzinie Systemów BMS, oddajemy do Państwa dyspozycji specjalistów, którzy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania. Służymy również pomocą w przygotowaniu projektu bądź oferty na interesujący Państwa obiekt.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi oddziałami bądź bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za systemy BMS – Panem Marcinem Binkowskim (m.binkowski@draftel.pl)

Zapraszamy!