W ostatnich latach oraz na przestrzeni ostatnich kilku tygodni wzrosła skala pożarów na składowiskach, wysypiskach i zakładach przetwarzających śmieci. Od roku 2018 pożary wybuchały w kilkudziesięciu miejscach w których składowano odpady – niejednokrotnie były to odpady niebezpieczne. Pożary te wygenerowały nie tylko ogromne koszty ich ugaszenia przez zastępy strażaków, ale miały również negatywny wpływ na środowisko.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zmiany legislacyjne, które miały na celu wzmocnienie kontroli składowych i objęciem ich monitoringiem wideo. Miało to na celu nie tylko ułatwić nadzór nad składowiskiem, ale też w przypadku wystąpienia pożaru – pomóc w ustaleniu przyczyny i ewentualnych sprawców.
Jak skutecznie monitorować tak newralgiczne miejsca, w których może dojść do samoczynnej reakcji egzotermicznej lub celowego podpalenia? Jak wykryć pożar w zarodku i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się?
Połączenie technologii we wczesnym wykrywaniu ognisk zapalnych.
W momencie powstania samozapłonu na terenie składowiska bądź sortowni odpadów, najważniejszym elementem jest szybkie wykrycie i dokładne określenie miejsca powstania zarzewia pożaru, jak i natychmiastowe powiadomienie o tym zdarzeniu kompetentnych służb. Tradycyjne systemy telewizji przemysłowej bardzo słabo sprawdzają się w roli rozwiązań służących wykrywaniu pożarów. Ponadto tradycyjne systemy wizyjne wymagają ciągłego dozoru i obserwacji, a czas powiadomienia odpowiednich służb będzie zależał od kompetencji i spostrzegawczości personelu nadzorującego monitoring wizyjny.
Wykorzystanie kamer termograficznych GANZ GENSTAR Thermal do obserwacji składowisk, zapewnia bezkontaktowe zobrazowanie rozkładu temperatur na całym chronionym obszarze. Zmierzone przez kamerę temperatury są analizowane i klasyfikowane według progów alarmowych zdefiniowanych przez użytkownika. Dzięki wizualnej analizie obrazu w postaci kolorowej mapy, operator może w czytelny sposób odczytać poziom temperatury – dzięki kolorom odpowiadającym poziomom temperatury odczytanej przez kamerę. Kamera działa na zasadzie detektora promieniowania podczerwonego, czyli niewidzialnego dla ludzkiego oka. Ta funkcjonalność umożliwia wykrywanie anomalii termicznych (podwyższonych temperatur, tworzących się ognisk zapalnych), zanim dojdzie do wybuchu pożaru.
Dzięki możliwością kamery termowizyjnej GANZ GENSTAR Thermal, system może wykryć samoistne podniesienie temperatury w głębokich warstwach składowiska. Po odpowiednim zaprogramowaniu, system może automatycznie powiadomić o wykryciu wzrostu temperatury powyżej zdefiniowanych progów.
Zasięg i odporność na fałszywe alarmy.
System GANZ GENSTAR Thermal wyposażony jest w głowicę PTZ, która umożliwia automatyczne skanowanie i monitorowanie dużych terenów, zwiększając zasięg pracy systemu.
Obiektyw | 25mm | 35mm | 50mm |
Kąt widzenia (HxV) | 14×11 | 10×7 | 7×5 |
Zasięg detekcji pożaru | 300m | 450m | 650m |
Za pomocą termografii, system wykrywa zarówno możliwe ogniska zapalne na terenie zakładu, jak również inne obiekty o podwyższonej temperaturze względem temperatury otoczenia – w tym szczególnie pojazdy i maszyny. System rozpoznaje te urządzenia jako „nie alarmowe” dzięki zaawansowanej analityce wizyjnej w którą wyposażony jest system GAN GENSTAR Thermal. Dzięki temu, pojazdy używane w polu widzenia kamery nie generują fałszywych alarmów.
Po więcej informacji, zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami, wybierz swój oddział.